Your submission is now in Draft mode.

Once it's ready, please submit your draft for review by our team of Community Moderators. Thank you!

You have been invited to co-author this question draft.

The author will submit it for review by Community Moderators when it's ready. Thanks for helping!

Submit Essay

Once you submit your essay, you can no longer edit it.

Pending

This content now needs to be approved by community moderators.

Submitted

This essay was submitted and is waiting for review.

Kolik získáme FTE z příštího kola CB grantu?

Question

Někdy mezi srpnem a říjnem bude další kolo Community Building Grantů, které pravidelně vyhlašuje CEA (center for effective altruism) a které poslední tři roky platí jádro lidí kolem spolku. V roce 2019 jsme získali 1.9 FTE (full-time equivalent), v roce 2020 2 FTE. Tyto 2 FTE platí v současnosti 4-5 lidí na snížené úvazky. Plánujeme se letos do programu přihlásit stejně jako v předcházejících letech. Pravděpodobnost je podmíněná na tom že letos CEA otevře grantový program podobný community building grants z minulých let (což očekávám že se stane).

Kolik FTE získáme na CB grantu v září 2021?

(Otázka bude resolvnuta podle prvního emailu od CEA s výsledky, bez čekání na oficiální oznámení na stránkách cea či poslání peněz)

Make a Prediction

Prediction

Note: this question resolved before its original close time. All of your predictions came after the resolution, so you did not gain (or lose) any points for it.

Note: this question resolved before its original close time. You earned points up until the question resolution, but not afterwards.

Current points depend on your prediction, the community's prediction, and the result. Your total earned points are averaged over the lifetime of the question, so predict early to get as many points as possible! See the FAQ.